piątek, 18 maja 2012

Trądzik

Autorem artykułu jest Iza Salamon



Skąd się bierze trądzik? Co nasila jego występowanie? Czy można w skuteczny sposób walczyć z tym schorzeniem? Takie pytania najczęściej padają z ust osób, którym nie było dane cieszyć się nieskazitelną i gładką cerą.

Nieustannie poszukują odpowiedzi na te pytania. Czasami bezskutecznie eksperymentują z różnymi preparatami, by zwalczyć trądzik. Jak mają sobie pomóc?

Co to jest trądzik i skąd się bierze?

Trądzik najczęściej definiuje się jako schorzenie skórne, któremu najczęściej towarzyszą stany zapalne. Trądzik najczęściej występuje u osób wchodzących w okres dojrzewania. Do powstawania trądziku u nastolatków przyczyniają się hormony płciowe. Androgeny – bo tak się nazywają wykazują w tym okresie wzmożoną aktywność. Przyczyniają się do rozrostu gruczołów łojowych. Te z kolei produkują nadmierną ilość wydzieliny i powodują łojotok. W takim środowisku pojawiają się bakterie beztlenowe, których enzymy powodują rozkład łoju na wolne kwasy tłuszczowe. Kwasy te wywołują podrażnienia skory, na której pojawiają się pierwsze oznaki trądziku w postaci zaskórników i wągrów.

Jakie są odmiany trądziku?

Trądzik można dzielić ze względu na różne czynniki. Podział kliniczny wyróżnia między innymi: trądzik bliznowcowy, trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-cystowy, trądzik ropowiczy. Istnieje także podział na trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty.

Najbardziej rozpowszechniony jest trądzik młodzieńczy. Dotyka on młode osoby w wieku dojrzewania. Zwykle trądzik tego typu ustępuje sam, jednakże w niektórych przypadkach tak się nie dzieje.

Trądzik różowaty to odmiana trądziku, która charakterystyczna jest dla osób dojrzałych. Występuje głównie u kobiet. Do powstawania trądziku różowatego przyczyniają się najczęściej łojotok oraz częste zaczerwienienie skóry spowodowane najczęściej zdenerwowaniem. Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi trądziku różowatego zaliczyć można zaburzenia przewodu pokarmowego oraz zaburzenia wewnątrzwydzielnicze.

Trądzik bliznowcowy charakteryzuje się występowaniem bliznowców (blizn). Nadmierna produkcja łoju przyczynia się do powstawania tego typu trądziku. Zwykle towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu.

 Trądzik ropowiczy charakteryzuje się występowaniem torbieli ropnych. Gojenie zwykle odbywa się w wyniku bliznowacenia. Blizny są nierówne i wyglądają mało atrakcyjnie.

Jak leczyć trądzik?

Sposobów na rozprawienie się z trądzikiem jest bardzo wiele – począwszy od starych metod domowych, poprzez specjalne kosmetyki aż po leczenie dermatologiczne.

Domowe sposoby

Z cerą trądzikową zmagały już nasze prababcie, babcie. Wtedy nie było jeszcze takich farmaceutycznych przeciwtrądzikowych specyfików. Dlatego też musiały radzić sobie w inny sposób. Jak? Popijały miksturę - rozpuszczone w gorącym mleku drożdże, stosowały różnego rodzaju maseczki na twarz. Skórę twarzy przemywały naturalnymi tonikami – z aloesu, wody z octem, wody z ogórkiem czy wody z skokiem z cytryny.

Moja rada jest taka – warto z lekkim sceptyzmem i ostrożnością podchodzić do tego typu metod. Może okazać się bowiem tak, że takie domowe sposoby mogą przynieść więcej negatywnych skutków aniżeli korzyści.

Kosmetyki zwalczające trądzik

Na szczęście, niektóre domowe sposoby leczenia trądziku odchodzą już do lamusa. Na ich miejsce pojawiają się specjalne kosmetyki, dzięki którym skutecznie można pozbyć się tej dolegliwości skórnej. Naprzeciw problemom z cerą trądzikową wychodzą koncerny farmaceutyczne, które produkują ogromną ilość tak zwanych dermokosmetyków. Takie preparaty nie należą do najtańszych, jednakże są bardzo skuteczne. Dlatego też warto w nie zainwestować, gdyż może się okazać, że koszmarny trądzik zniknie. Ale są też dostępne specjalne maści czy kremy, które mogą być równie skuteczne. Zwykle takie preparaty zwalczające trądzik zawierają nadtlenek benzoilu. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są także inne substancje, takie jak na przykład: retinoidy (tretynoina – kwas witaminy A, izotretynoina, adapalen, tazaroten) czy kwas aelainowy. Mają one właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak również keratolityczne.

 Kuracja antybiotykowa

W przypadku, gdy nasza cera dotknięta jest trądzikiem o ciężkim przebiegu, wówczas stosowanie nawet najdroższych kosmetyków może nie przynieść widocznej poprawy. Do specjalisty powinniśmy się udać wtedy, gdy po 7-dniowej kuracji dermokosmetykami nasz trądzik wygląda tak, jak wyglądał. Lekarz dermatolog rozpozna przyczynę i odmianę trądziku, a następnie zaleci odpowiednią kurację. Zwykle do leczenia trądziku o ciężkim przebiegu wykorzystuje się antybiotyki. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie kortykosteroidami lub niesterydowymi lekami zapalnymi.

Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że trądzik należy do schorzeń przewlekłych, dlatego też jego leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości.

Zabiegi kosmetyczne

Na trądzik mogą okazać się skuteczne różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. Salony takie oferują szeroki wachlarz usług. Wśród nich można wymienić między innymi mikrodermabrazję. Zabiegi takie zwykle nie są zabiegami najtańszymi, jednak mogą w jakimś stopniu przyczynić się do poprawy wyglądu cery.

 

---

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

Jak wyglądać dobrze latem?

Autorem artykułu jest Marta Nowak



Przed nami lato i każda kobieta chce wyglądać dobrze. Zobacz jakie zabiegi oferuje chirurgia plastyczna aby wyglądać dobrze w tą najgorętszą z pór woku oraz poznaj najnowsze trendy chirurgii estetycznej.

Jeżeli chcesz wyglądać na wiosnę kwitnąco, nie możesz pozwolić na to, aby zmarszczki wokół oczu popsuły Ci humor. W tej chwili chirurgia estetyczna jest w stanie zapewnić Ci znakomity wygląd Twoich oczu, bez potrzeby intensywnego ingerowania w Twoja skórę. Dzięki specjalnym zabiegom będziesz mogła spłycić swoje zmarszczki, bez konieczności użycia skalpela.

Wstrzykiwanie Botoxu jest znakomitą alternatywą dla osób bojących się niezwykle wysokich cen czy blizn. To właśnie chirurgia plastyczna ułatwi Ci osiągnięcie wymarzonego wyglądu. Dzięki specjalnym zabiegom na różne części ciała każda kobieta może pozbyć się niedociągnięć swojej urody bądź nieco poprawić swój wygląd.

Jednym z zabiegów, który jest popularny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, jest oczywiście powiększanie biustu. Na taki zabieg mogą zdecydować się panie, które ukończyły 20 rok życia. Jeżeli jednak chodzi o kobiety, które mają około 50 lat, to w ich przypadku zabieg musi być poprzedzony dużo bardziej wnikliwymi i dokładnymi badaniami, ze względu na wzmożone ryzyko zachorowania na raka piersi. 

Kolejnym zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej osób, jest laserowe zamknięcie żylaków. Ta kwestia dotyczy głównie osób starszych, u których pojawiają się widoczne, poszerzone odcinki żył. Dzięki zabiegowi możemy zamknąć jedno z podstawowych naczyń układu powierzchniowego przy pomocy lasera. Największą zaletą tego zabiegu jest to, że nie trzeba się obawiać powikłań zdrowotnych.


Jeżeli z kolei mamy problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej, możemy zdecydować się na lipozę laserową. Taki zabieg zapewni piękną sylwetkę, bez konieczności stosowania drakońskiej diety. Dodatkowo zabieg sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, a co za tym idzie wygląda młodziej. Stosowanie znieczulenia miejscowego powoduje, że pacjentki nie muszą się niczego obawiać oraz bardzo szybko powracają do zdrowia. Jakie są główne zalety takiego zabiegu? Przede wszystkim niewielka inwazyjności, mały obrzęk, bardzo szybka rekonwalescencja oraz natychmiastowy powrót do codziennych czynności. Z tego względu nawet osoby, które na hasło operacje plastyczne źle reagowały, powoli zaczynają decydować się na poszczególne zabiegi, które pozwalają na polubienie na nowo samego siebie.

---

Jeśli interesują Cie operacje plastyczne odwiedź naszą stronę i poznaj wady i zalety chirurgii plastycznej.


Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl